انواع سند و کاربری سند در شمال

انواع سند و کاربری سند در شمال

همه چیز در مورد انواع سند و کاربری سند در شمال

آیا با انواع سند و کاربری سند در شمال آشنا هستید؟ کدام نوع سند مناسب کشاورزی است؟ برای خرید املاک در شمال باید هدف خود را از خریداری آن مشخص کنید؛ زیرا انتظار از هر زمینی باتوجه‌به کاربری آن متفاوت است. بیشترین وسعت زمین‌های این مناطق را کاربری زراعی شامل می‌شوند. اگر قصد ساخت‌وساز ویلا دارید، آیا می‌دانید کدام کاربری سند مناسب است؟

در این مقاله از mhmelk با انواع سند و کاربری سند در شمال کشور آشنا می‌شویم. تا انتهای متن همراه ما باشید.

سند چیست؟

انواع سند و کاربری سند در شمال

طبق قانون مدنی، دومین دلیل از دلایل اثبات دعوی در مراجع قضایی، سند است. در ماده 1284 قانون مدنی، سند را نوشته‌ای قابل استناد، در مقام دعوی یا دفاع، برای مدعی و طرف مقابل او در دادگاه می‌دانند. امروزه از سند به‌عنوان یک مدرک معتبر حقوقی، برای تنظیم معاملات خرید زمین شمال، استفاده می‌کنند. در ادامه با چند اصطلاح رایج در تنظیم سند آشنا می‌شویم.

سند شش‌دانگ

این سند، یکی از معتبرترین اسناد ملکی در کشور بوده که در آن کل عرصه و عیان ملک، متعلق به یک شخص است.

سند مشاع

در سند‌های مشاع، یک ملک دارای چند مالک مختلف است که هرکدام صاحب بخشی از آن هستند. در تنظیم این سند، باید قبل از معامله تحقیقات لازم را انجام داده و در مشاورین املاک معتبر اقدام به تنظیم آن کنید. اگر اقدام به خرید زمین شهرک خانه دریا می‌کنید، در نظر داشته باشید که زمین و ویلا‌های شهرکی در شمال دارای سند مشاع هستند.

سند طلق

این نوع سند، در اسناد رسمی شامل ملکی می‌شود که صاحب آن می‌تواند هرگونه تصرف حقوقی و معامله‌ای مانند اجاره، فروش یا بخشش را در آن داشته باشد.

در نهایت امروزه با استفاده از ابزار الکترونیک در ادارات، اقدام به تنظیم سند با رعایت نکات ایمنی توسط کامپیوتر می‌کنند که به‌عنوان سند تک‌برگ شناخته می‌شود. این مدرک برای یک شخص صادر شده و شامل اطلاعات دقیقی است.

انواع کاربری سند در شمال کدام است؟

از سند در بسیاری از معاملات خریدوفروش ویلا، آپارتمان، زمین کشاورزی، فروشگاه و مراکز تفریحی در شمال استفاده می‌کنند. باتوجه‌به کاربری آن، نوع سند تنظیم شده، متفاوت است. در ادامه با برخی از کاربرد‌های آن در شمال کشور آشنا می‌شویم.

سند کاربری مسکونی

یکی از محبوب‌ترین زمین‌های شمال، نوع مسکونی آن است. با ارائه سند این زمین، به‌آسانی می‌توان مجوز ساخت واحد مسکونی را با طی مراحل قانونی از شهرداری یا دهیاری دریافت کرد. در واقع ویلای ساخته شده در چنین زمینی به‌صورت قانونی بوده و مشکلی از نظر دریافت انشعابات آب، برق، گاز و تلفن و سایر خدمات شهری را ندارد.

سند‌های با کاربری مسکونی در شهر‌های شمالی، نسبت به سایر کاربری‌ها، وسعت کمتری را به خود اختصاص می‌دهند. به همین دلیل از ارزشمندترین سند‌های موجود در این مناطق هستند. هنگام خرید ویلا شمال، دقت لازم را داشته باشید که سند آن از نوع مسکونی باشد، تا در آینده مشکل قانونی نداشته باشد.

سند کاربری اسکان دام

انواع سند و کاربری سند در شمال

اگر هدف شما از خرید ملک در شمال، راه‌اندازی کسب‌وکار دامداری، دامپروری و پرورش اسب است؛ باید از زمین‌های با سند کاربری اسکان دام استفاده کنید. فقط با داشتن این نوع سند می‌توانید مجوز‌های لازم را برای شروع فعالیت خود از مراکز قانونی مانند جهاد کشاورزی دریافت کنید.

سند کاربری جنگلی و جلگه‌ای

اکثر شهرک‌های زیبا و برند در کنار جنگل‌های شمال، دارای سند کاربری جنگلی و جلگه‌ای هستند. ولی در سال‌های اخیر طبق قانون، اجازه تفکیک و تغییر کاربری زمین‌های جنگل جلگه‌ای بزرگ را نمی‌دهند؛ فقط شهرک‌هایی که قبلا مجوز‌های لازم را از سازمان گردشگری و توریستی گرفته بودند، برای ساخت‌وساز مشکلی ندارند. در زمین‌های سند جنگل جلگه‌ای بر خلاف سند‌های کاربری مسکونی، مجوز ساخت یا پایان کار داده نمی‌شود.

سند کاربری زراعی

انواع سند و کاربری سند در شمال

باتوجه‌به بحران کم‌آبی در سراسر کشور، بسیاری از کشاورزان سایر شهر‌ها برای ادامه فعالیت خود مجبور به مهاجرت به شهر‌های شمالی هستند. این افراد برای راه‌اندازی مزرعه‌های کشاورزی باید اقدام به خرید زمین زراعی در شمال کنند. این نوع از زمین‌ها حجم وسیعی از زمین‌های شمال را به خود اختصاص می‌دهد.

همچنین باید این نکته را بدانند که زمین دارای سند کاربری زراعی بوده تا بتوانند مجوز‌های لازم برای شروع فعالیت را از سازمان جهاد کشاورزی اخذ کنند. در زمین‌های کاربری کشاورزی شمال، نمی‌توان ساخت‌وساز انجام داد. برخی از این زمین‌ها به‌صورت قولنامه‌ای خریدوفروش شده، یعنی سند مشخصی ندارند، به همین دلیل معامله آن را در یک مشاوره املاک معتبر انجام دهید تا کد رهگیری مبایعه‌نامه ثبت شده، دریافت کنید. با این روش خریدار می‌تواند پس از اتمام معامله نسبت به اخذ سند رسمی با کاربری زراعی اقدام کند.

سند کاربری باغی

زمین‌های با سند کاربری باغی، امکان دیوارکشی و ساخت‌وساز را در کنار فعالیت باغ‌داری و کاشت درختان میوه دارند. همچنین در این نوع سند بر خلاف کاربری زراعی، می‌توانید با اخذ مجوز از سازمان منابع طبیعی نسبت به تغییر کاربری آن اقدام کنید.

سند کاربری تفریحی توریستی

این نوع سند برای راه‌اندازی مراکز تفریحی و گردشگری کوچک و بزرگ در شهر‌های شمالی کاربرد دارد. موقعیت جغرافیایی زمین و کاربری آن، باید قابلیت دریافت مجوز‌های لازم را داشته باشد. زمین‌های با وسعت زیاد که دسترسی مناسبی به جاده را دارند، شامل سند کاربری تفریحی توریستی می‌شوند. اگر قصد سرمایه‌گذاری برای تأسیس مراکز تفریحی را دارید، باید از املاک دارای این نوع کاربری استفاده کنید.

سؤالات متداول

سند کاربری مسکونی، سند کاربری اسکان دام، سند کاربری زراعی، سند کاربری باغی، سند کاربری جنگلی و جلگه‌ای، سند کاربری تفریحی توریستی و سند طلق از انواع آن در شهر‌های شمالی کشور هستند.

پس از انجام معامله می‌توانید با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی درخواست استعلام شهرداری، اداره دارایی، اداره ثبت یا اداره بیمه را برای سند ملکی ارائه دهید. اگر به دنبال خرید ملک با سند معتبر و قیمت مناسب هستید؛ از کارشناسان مشاورین املاک MHMELK کمک بگیرید.

سخن پایانی

همان‌طور که در مقاله مطالعه کردید؛ مهم‌ترین نوع اسناد برای ساخت‌وساز، سند‌های با کاربری مسکونی هستند. همچنین این نوع زمین‌ها با سند شش دانگ ارزش خریدوفروش بسیار بالایی دارند. برای دریافت مشاوره رایگان و خرید ویلا ساحلی شمال با سند معتبر، با کارشناسان مشاورین املاک MHMELK با مدیریت مهندس حمزئی تماس بگیرید. این مجموعه، با بیش از 10 سال فعالیت در زمینه املاک شمال و در اختیار داشتن افراد حرفه‌ای و مجرب، گزینه‌های مناسبی برای خرید زمین با انواع کاربری و شرایط ویژه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

در این متن به بررسی انواع سند و کاربری سند در شمال پرداختیم. اگر شما هم سؤالی در این مورد دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید باشد.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه